Londyn 2012. Wybierz mistera polskiej kadry na igrzyskach

Internauci wybrali już miss polskiej kadry na igrzyska w Londynie (została nią Agata Bednarek), ale kto jest misterem naszej reprezentacji? Spośród wszystkich mężczyzn, którzy reprezentują nas podczas igrzysk, wybraliśmy dziesięciu. Wybór należy do was.

Wybierz mistera polskiej kadry na Londyn 2012

1. Mateusz Kusznierewicz, żeglarstwo, Gdański Klub Żeglarski

Igrzyska olimpijskie w Londynie są jego piątymi w karierze. Podczas pierwszych, w 1996 roku w Atlancie, pływając w klasie Finn, zdobył złoty medal. Brąz przywiózł w 2004 roku z Aten. Poza tym, w tej klasie był jeszcze dwukrotnym mistrzem świata oraz Europy. Obecnie startuje w klasie Star, w której także był już tym najlepszym na świecie i na Starym Kontynencie. Oczywiście również w Londynie, w parze z Dominikiem Życkim, jest naszą nadzieją na medal.

Paweł Korzeniowski Paweł Korzeniowski Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

2. Paweł Korzeniowski, pływanie, AZS AWF Warszawa

Urodzony w Oświęcimiu 27-latek w Londynie reprezentuje Polskę na dystansach: 200 m stylem motylkowym i 4x100 zmiennym. Podopieczny Roberta Białeckiego na igrzyskach startuje po raz trzeci. Najbliżej medalu był w 2004 r., kiedy to na dystansie 200 m stylem motylkowym zajął 4. miejsce.

3. Michał Winiarski, siatkówka, PGE Skra Bełchatów

Ma niespełna 29 lat. Znajdował się w kadrze, która w Pekinie w 2008 roku zajęła 5. miejsce. Od kilku lat filar biało-czerwonych. W 2006 roku wywalczył z kadrą wicemistrzostwo świata, w tym roku wygrał Ligę Światową. Gra na pozycji przyjmującego.

Adam Korol ze statuetką za zwycięstwo w plebiscycie Trójmiejskie Gwiazdy Sportu Adam Korol ze statuetką za zwycięstwo w plebiscycie Trójmiejskie Gwiazdy Sportu Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta

4. Adam Korol, wioślarstwo, AZS AWFiS Gdańsk

To ostatnie igrzyska olimpijskie, w których startują "Dominatorzy". Korol (w sierpniu skończy 38 lat), to jeden z jej niezastąpionych trybów. Szlakowy razem z Markiem Kolbowiczem, Michałem Jelińskim i Konradem Wasielewskim pływa od 2005 roku. Trzy lata później, podczas igrzysk w Pekinie osada ta była bezkonkurencyjna i przywiozła do Polski złoty medal. W Londynie marzą o powtórzeniu tego sukcesu, choć zdają sobie sprawę, że będzie bardzo ciężko stanąć ponownie na najwyższym stopniu podium.

Jeremy Chardy i Łukasz Kubot Jeremy Chardy i Łukasz Kubot Fot. Daniel Maurer AP

5. Łukasz Kubot, tenis, KKT Wrocław

Dla 30-letniego tenisisty (na zdjęciu z prawej), to był debiut na igrzyskach. Podopieczny Jana Stocesa w Londynie wystartował w grze pojedynczej. W światowym rankingu tenisistów ATP Kubot zajmuje 73. miejsce (dane z 23 lipca 2012, w porównaniu do poprzedniego rankingu awansował o 7 pozycji).

6. Bartosz Kurek, siatkówka, Dynamo Moskwa

Gwiazda światowej siatkówki. Po latach gry w PGE Skra Bełchatów przeniósł się do Rosji, gdzie będzie zarabiał gigantyczne pieniądze. Kluczowy siatkarz kadry, która w Londynie walczyć będzie nawet o złoto.

7. Łukasz Przybytek, żeglarstwo, AZS AWFiS Gdańsk

22-latek (pierwszy od lewej) urodzony w Lipnie. W Londynie reprezentuje Polskę w klasie 49er, w której jest sternikiem. Podczas ostatnich mistrzostw świata ukończył zawody na 15 miejscu. W 2005 roku, w klasie Optymist, został najlepszym żeglarzem globu.

8. Paweł Zagrodnik, judo, GKS Czarni Bytom

Dostał się na londyńską imprezę ponieważ wypadkowi motocyklowemu uległ Tomasz Kowalski. Urodzony w Radzionkowie judoka walczył w kategorii do 66 kg. Największe sukcesy Zagrodnika (z prawej), to: 3. miejsce w "drużynówce" podczas mistrzostw Europy w b.r. oraz 1. miejsce w zawodach Pucharu Świata w 2009 roku w Budapeszcie. W Londynie był 5.

9. Szymon Staśkiewicz, pięciobój nowoczesny, ZKS Drzonków

Srebrny medalista mistrzostw Europy w pięcioboju nowoczesnym. W skład dyscypliny wchodzą: strzelanie, szermierka szpadą, pływanie, jeździectwo - skoki przez przeszkody i bieg przełajowy.

10. Marcin Tarczyński, pływanie, Kapry-Armexim Pruszków

We wrześniu skończy 22 lata. W Londynie reprezentuje Polskę na dystansach 100 m stylem grzbietowym oraz 4x100 m zmiennym. Jest obecnym mistrzem Polski na 100 m grzbietem i 200 m zmiennym.